top of page

הורים לילד בן 13 מספרים שהוא צופה בפורנו.

ההורים מתלבטים:

האם להרשות? האם לאסור? האם להתעלם?

האם לקנות מסנני תכנים?? 

 

יש הורים שחושבים - אז מה? זה לא כזה סיפור..

גם אנחנו ראינו פורנו בגיל ההתבגרות... הסקרנות... הפיתוי... זה מתאים לגיל....

חוץ מזה, אם נאסור – הוא יכול לראות במקומות אחרים....

 

לעומתם, יש הורים שאינם שלמים ובטוחים עם הגישה הליברלית.

הם חושבים שזה לא מתאים לגיל אבל הם לא יודעים מה נכון לעשות, איך להסביר, מה לומר...

שלא יהיה שונה מכולם...

 

הורים יקרים, חשוב שתדעו - פורנו בגיל 13 זה לא מומלץ באופן חד משמעי!

 

נכון שגם פעם בני הנוער צרכו פורנו, אבל הפורנו של היום הוא לא הפורנו של פעם. התכנים הפורנוגרפיים רק הולכים ומקצינים, הפורנוגרפיה היום זמינה, מגוונת ובוטה, ומזעזע לראות למה בני הנוער שלנו נחשפים כשהם נכנסים לאתרי פורנו.

 

כמו שתמנעו מהילד הצעיר שלכם לראות תכנים של אלימות קשה כי הוא אינו בשל לכך מבחינת יכולת התפיסה הקוגניטיבית שלו. אתם יודעים שזה עלול להזיק לנפשו הרכה, להפחיד אותו, לגרום לו לסיוטים,

וכמו שלא תאפשרו לילד בן 13 לנהוג במכונית שלכם כי הוא עדיין לא בשל לקחת על עצמו אחריות כל כך גדולה,

כך עליכם לשמור על הילד המתבגר שלכם מצפייה בפורנו הכולל תכנים מזיקים שאינם מתאימים לגילו.

 

מהם הנזקים העיקריים מצריכת פורנו בגיל מוקדם?

  1. סרטי פורנו מעוותים את המציאות ולכן עלולים להזיק לתפיסה של המיניות אצל הילדים. המסר הוא שהמין קר, נעשה עם ריבוי משתתפים, ללא רומנטיקה ואהבה, ללא איכפתיות וללא קשר אנושי של חום ואמפטיה. הילדים מסיקים מסקנות שגויות לגבי יחסי מין בגיל בו הם מעצבים את הזהות ואת התפיסה המינית שלהם.

  2. צפייה רבה בפורנו עשויה לגרום לבנים לחשוב שכאשר נערה מחייכת לעברם היא מעוניינת לקיים יחסי מין. על חיזור, על רומנטיקה ועל משחק מקדים הם לא לומדים מהפורנו, ולכן הם עשויים לחשוב שכל הנשים נהנות ממין חזק ואגרסיבי, ושנשים נוהגות לשלם במין לכל אינסטלטור, שליח ואיש שירות שמגיע אליהן הביתה. גם הבנות עשויות לחשוב שעליהן להתנהג כמו בסרטים על מנת להיות סקסיות וחושניות. הן מניחות שככה מין צריך להראות וחוות תסכול כאשר יש פער בין מה שהן מרגישות ורוצות במציאות לבין מה שהן רואות בסרטים.

  3. מה לגבי חיזור, יחסים רומנטיים, התעניינות אמיתית בנערה כבן אדם, כבוד הדדי, אמפטיה, איכפתיות? מה לגבי רגשות הקשורים למין – מבוכה, בושה, כנות, בלבול, חוסר ביטחון, גילוי לב, חששות? לכל אלה, שהינם ערכים חשובים ביותר ביחסים בין בני אדם, אין כל התייחסות בפורנו. להיפך, היחס לנשים בסרטי פורנו הוא משפיל ומבזה וגורם לנערים לחשוב שמה שקורה בסרטים זה מה שנשים רוצות. המציאות טופחת על פניהם ומערערת את הביטחון העצמי שלהם, שכן רוב הבנות אינן רוצות מין כמו שרואים בפורנו אלא מין שבא לאחר חיזור, עם רגשות של אהבה ועם תחושת ביטחון.

  4. המידע שבני הנוער מפיקים מהפורנו אינו תואם את המציאות. גודל האיברים, כמות המשתתפים, יכולות הביצוע, כמות הפעמים, התנוחות – כל אלה עשויים לגרום להם לחשוב שאולי משהו אצלם אינו בסדר... בדרך כלל אין מי שיסביר להם שמה שיש בסרט אינו אמיתי, שזוויות הצילום וכמות הטייקים נועדו ליצור פנטזיה, לגרות את הדמיון ולייצר עלילה דרמתית פרובוקטיבית....

 

מה לגבי חסמים ומסנני תכנים?

אין מניעה לקנות מסנני תכנים, אבל זה לא הפתרון לבעיה כי גם עם חיבור אינטרנט מאובטח ניתן לצרוך פורנו בקלות, למשל באמצעות העברת קישורים במייל... אם החלטתם לקנות שירותי אבטחה מחברת האינטרנט שלכם, שתפו בכך את המתבגר והסבירו לו שאין באפשרותכם למנוע ממנו לראות פורנו ואתם סומכים עליו ונותנים בו אמון. ביחד עם זאת, כדי למנוע פיתוי, אתם חוסמים את הזמינות ואת הנגישות לפורנו בבית.

 

אז מה עושים?

  • בני הנוער כמהים לאוזן קשבת ולאנשים איתם ניתן לשוחח בפתיחות על מין, ומומלץ שיהיו אלה הוריהם. אין תחליף לחינוך למיניות שנעשה על ידי ההורים בכבוד, בפתיחות, ללא שיפוטיות וברוח טובה.

  • חשוב לדבר עם בני הנוער על החיבור בין מיניות לבין אהבה, על ההנאה שיש בקיום יחסי מין עם אדם אהוב שיש לנו כלפיו רגשות ואיתו אנו מנהלים מערכת יחסים ארוכה הכוללת הערכה הדדית, כבוד, סובלנות, חברות, אחריות, איכפתיות ואינטימיות. על אורגזמה כהנאה ממין, על השוני בין גברים לבין נשים.

  • הסבירו כמה חשוב שחוויית המין הראשונה תבוא ממקום של מוכנות פיזית, נפשית ורגשית, מבחירה מודעת, מהסכמה הדדית, מרצון, מתשוקה, ולא מלחץ חברתי.

  • אל תמנעו מלדבר על פורנו – על גודל האיברים ומבנה הגוף השונה מאדם לאדם, על אפקטים של צילום שיוצרים עולם של פנטזיות כחולות, על ההתנהגות הפרובוקטיבית בסרטים, על הערכים הרעים המוצגים שם.

  • כדאי לדבר על ההקשר החברתי, על לחץ חברתי והשפעותיו, דימוי עצמי, דימוי חברתי.

  • חשוב להעלות גם את נושא הסכנות - הריון, הפלות, מחלות, הרפס, היגיינה, איידס. לדבר על אמצעי מניעה ולהסביר מהי הסתבכות פלילית בנושא זה. מהם הטרדה מינית, אונס ואיך השתכרות או סמים יכולים להשפיע על שיקול דעת ומעשים.

 

כבר מגיל צעיר חשוב שהורים ינצלו הזדמנויות לשוחח עם הילדים על מיניות כדי שיפתחו יחס בריא וטבעי למין.

שמרו על ערוצי תקשורת פתוחים עם הילדים כי דיאלוג פתוח בבית יאפשר להם לרכוש כלים להתמודדות עם המיניות שלהם, ויספק את סקרנותם באופן ראוי ואחראי.

באופן זה הם יבינו שמין אינו פורנו, ויפחת הסיכוי שיצרכו פורנו בגיל צעיר, כשאינם מנוסים ובשלים לכך.

 

 

bottom of page